Jak w tym okresie zrealizować wszystkie plany i nie zwariować?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego sezon świąteczny często okazuje się być najbardziej stresującym w roku, a lista celów do zrealizowania wydaje się rozrastać w tempie nie do nadrobienia? Z pewnością nie jesteście sami w tym odczuciu – okres przedświąteczny potrafi przyprawić o białe włosy nie tylko św. Mikołaja.

Statystyki nie kłamią – liczba osób zestresowanych w tym okresie roku rośnie jak wydatki na święta. Pogodzenie codziennych obowiązków z maratonem zakupów, gotowaniem, a także realizacją noworocznych postanowień może sprawić, że nawet najbardziej zorganizowanym z nas bije serce nieco szybciej.

Ale spokojnie, mam coś absolutnie fantastycznego dla Was, co pomoże przetrwać, ten naprawdę stresujący czas. Istnieje „magiczny sposób” na to, by zrealizować wszystkie cele bez nadmiernego stresu i bez ryzyka utraty równowagi! Uwierzycie? Zanim zagłębimy się w świąteczny chaos, razem odkryjemy szybki przewodnik po strategii sukcesu, który pozwoli Wam cieszyć się magicznym okresem, bez względu na to, ile punktów na liście zadań czeka na swoje odhaczenie.

Przygotujcie się na wyrwanie się z wiru przedświątecznych nerwów i przeżyjmy razem sezon w nowy, bardziej harmonijny sposób. Bo przecież wszyscy zasługujemy na radość i spełnienie, a nie kolejną porcję stresu w świątecznym opakowaniu.

Porada 1 – zdefiniuj najważniejsze cele – to przysłowiowe: „serce” strategii

Definiowanie celów stanowi punkt wyjścia każdego sukcesu. Ta zasada SMART, oparta na konkretnych, mierzalnych, osiągalnych, istotnych i czasowych celach.

„Ludzie ponoszą porażki i nie osiągają tyle, ile by mogli, bo nie wyznaczyli celów. Nie spisali celów, nie zorganizowali ich ani nie ujęli w planach z listami kontrolnymi. W rezultacie praktykują kunktatorstwo. Zrobię to wkrótce, jeszcze przed południem, zaraz po południu, a może nadrobię w weekend…” [Brian Tracy]

Porada 2 – zaplanuj terminy realizacji

To kluczowy element skutecznego osiągania postawionych celów. Jak w budowaniu mostu, każdy element planu musi być solidny, by całość była nie tylko funkcjonalna, ale i odporna na trudy drogi do celu. Sporządzenie precyzyjnego kalendarza z kluczowymi terminami związanymi z każdym z celów to jak stworzenie mapy drogowej. Pozwoli Ci to jasno określić etapy i harmonogram działań.

„Nie tylko ilość czasu jest ważna, ale także moment, w którym działamy. Planowanie terminów to sztuka wybierania właściwego momentu dla naszych działań, co przekłada się na skuteczność naszych wysiłków.” [Justyna Szymczyk]

Dlaczego to ważne? Planowanie terminów to jak magiczny klucz otwierający drzwi do efektywności! Jak Alan Lakein mówi: „Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów.” Precyzyjny kalendarz z kluczowymi terminami dla każdego celu sprawi, że osiągnięcie sukcesu stanie się bardziej zorganizowane i satysfakcjonujące.

Jak to zrobić?

  • Sporządź kalendarz z celami.
  • Określ terminy dla etapów celów
  • Zastosuj zasadę priorytetów – zacznij od najważniejszego!

Jakie cele możesz tu wyznaczyć?

  • Plan na zakupy prezentów
  • Daty pieczenia pierników
  • Wybór i zakup choinki
  • Zakończenie ważnego projektu zawodowego

Dlaczego to działa?

Stephen R. Covey uczy nas, że priorytetyzacja jest kluczowa. Stawiaj najpierw to, co jest najważniejsze! To podejście można zastosować zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Porada 3 – Ustal działania – czyli, zaprojektuj całą drogę

To nie jest zwykłe planowanie. To nic innego jak projektowanie drogi, która prowadzi nas do sukcesu. Każdy cel to ekscytująca podróż, a ja chcę, abyś przeżywał każdy jej krok. To tutaj, rozbijamy cele na konkretne etapy, określamy priorytety, dostosowujemy plan do dostępności zasobów i równowagi. Zarządzanie ryzykiem staje się naszym atutem, a monitorowanie postępów – kluczem do utrzymania kursu.

„Naprawdę możesz codziennie zrobić dwa razy więcej bez nadmiernego obciążania się, po prostu pracując szybko i od razu biorąc się do (od autorki: zaplanowanej wcześniej) roboty.” [Brian Tracy]

Porada 4 – Określ działania na każdy dzień – potrzebna Ci, precyzyjna mapa

Określanie działań na każdy tydzień i poszczególne dni to jak układanie precyzyjnej mapy podróży. Inspiruję się zarówno technikami planowania, jak i zasadami elastycznego dostosowywania działań. To pozwala na utrzymanie płynności procesu i zapobiega utracie kursu.Lubię planować elektronicznie i również w tradycyjnym kalendarzu. A Ty jak planujesz swoje działania na każdy dzień? Daj znać w komentarzu. Inspirujmy się tu wzajemnie.

Porada 5 – Dziel się celami – szukaj świadków (osób, które będą Cię wspierać i dołączą do Ciebie)

Platformy społecznościowe stają się areną, gdzie komunikuje się cele, budując transparentność i zaangażowanie społeczności. Inspiracją są praktyki liderów branży rozwoju osobistego, takich jak Simon Sinek (obserwuje go na IG ponad 2,8 mln ludzi) czy Brené Brown (obserwuje ją na IG ponad 5 mln ludzi). Polecam Ci też zaobserwować konto Robina Sharma autora książki „Klub 5 rano” – uwielbiam się nim inspirować. Ten autor jest mega motywujący. Dzisiaj obserwuje go na Instagramie ponad 1,8 mln osób.

Porada 6 – Dokonuj analizy i korekty – działaj według zasady Deminga PDCA

Stale analizuję postępy, korzystając z zasady PDCA znaną z Cyklu Deminga. Co Ci doradzę? Po każdym skończonym zadaniu spróbuj zadać sobie te pytania: Czy zrobiłam dobrą robotę? Co poszło świetnie? Co poszło źle? Dlaczego poszło źle? Co się stało? Co mogę zrobić innego następnym razem, aby poszło wyśmienicie?

Dostosowywanie planu działań do bieżących potrzeb i wyzwań to klucz do skutecznego osiągania celów. Napiszę o tym wkrótce cały artykuł, więc szczegółowo poprowadzę Cię po tym procesie. Czekaj na te treści.

„Jeśli kochasz swoją pracę, nie będziesz już musiał pracować ani jednego dnia do końca życia.” [Napoleon Hill]

Porada 7 – Celebruj sukcesy!

Ostatni krok to celebrowanie sukcesów, organizowanie niewielkich ceremonii, podkreślających znaczenie osiągnięć. Razem budujemy pewność siebie, determinację i radość. Na zdjęciu zobaczysz naszą trójkę w słodkim wydaniu;-)

Zapraszam Cię do odkrywania różnych tajemnic, które tu prezentuję, śledzenia moich stories i postów oraz słuchania moich podcastów. Przedstawiona przeze mnie „strategia sukcesu” może stać się Twoim przewodnikiem w drodze do realizacji celów. Daj znać jak działa u Ciebie:-)

Cudownych przygotowań do świąt. Życzę Ci wszystkiego najlepszego.

I pamiętaj, jestem tu po to, aby Ci pomóc

Ucz się, rozwijaj, rośnij!

Twoja osobista motywatorka

dr Justyna Szymczyk