Światowy Dzień Książki, obchodzony corocznie 23 kwietnia, jest doskonałą okazją do refleksji na temat znaczenia książek w naszym życiu oraz ich wpływu na nasz rozwój osobisty.

Wydarzenie powstało z inicjatywy UNESCO i jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Ten dzień został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku i wybrany na dzień śmierci Williama Szekspira oraz Miguela de Cervantesa, dwóch wielkich pisarzy, którzy zmarli tego samego dnia w roku 1616.

Czytanie książek to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, to sposób na rozwijanie swojego intelektu, duchowości i emocjonalnej strony naszego życia.

Książki pobudzają naszą wyobraźnię, uczą nas krytycznego myślenia, pomagają poprawić koncentrację i pamięć. Czytanie książek uczy nas również empatii. Niestety wciąż na świecie istnieje problem związany z analfabetyzmem. Czy wiesz, że 1,6 mld osób nie potrafi czytać, ani pisać? To oznacza, że 13,7% ludności w wieku 15 lat i więcej nie posiadało wyżej opisanych umiejętności [1]. To straszne! dlatego tym bardziej doceniajmy umiejętności, które posiadamy. Czytajmy stale i ciągle, dzięki czemu będziemy się rozwijać, będziemy także zdrowsi, mądrzejsi i ciekawsi.

Wpływ książek na rozwój osobisty jest ogromny. Jak pisze Brian Tracy, ekspert w dziedzinie sukcesu i rozwoju osobistego, „książki są jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakie mamy do osiągania sukcesu i spełnienia swoich marzeń”. Tracy podkreśla również, że czytanie jest nie tylko sposobem na zdobycie wiedzy i rozwijanie umiejętności, ale również pozwala nam na rozwijanie się emocjonalnie i duchowo.

Z kolei Stephen R. Covey, autor bestsellerowej książki „7 nawyków skutecznego działania”, zwraca uwagę na to, że książki pozwalają nam na rozwijanie naszej świadomości oraz perspektywy, co z kolei wpływa na nasze decyzje i podejmowane przez nas działania.

Dzięki książkom możemy nauczyć się nowych technik i sposobów myślenia, co z kolei może pomóc nam w naszej pracy oraz życiu osobistym.

Jak widać, eksperci w dziedzinie rozwoju osobistego podkreślają ogromny wpływ książek na nasz rozwój. Warto więc pamiętać o regularnym czytaniu i poświęcaniu czasu na zdobywanie nowych informacji oraz inspiracji.

Zapraszam Cię do śledzenia mojego profilu na Instagramie. To tam, staram się regularnie dodawać ciekawy materiał w temacie rozwoju osobistego i nauki. Uważam, że w życiu najważniejszy jest stały rozwój! Rośniemy my sami, ale rosną także najbliższe nam osoby! Pamiętaj, że wpływasz na pięć osób w Twoim najbliższym otoczeniu… Twoje nastroje, humory i ambicje, czy tego chcesz czy nie, wpływają na te osoby w ogromnym stopniu. Pomyśl o tym…

I pamiętaj, dzięki czytaniu i nauce zostaniesz najciekawszą osobą w towarzystwie!

Ucz się, rozwijaj, rośnij!

Buduj swoją przewagę konkurencyjną

Justyna Szymczyk

Źródła:

  1. Według danych Banku Światowego (za UNESCO) w 2018 r. wskaźnik analfabetyzmu na świecie wynosił 13,7% (ponad 1,6 mld osób). Więcej w: https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/DCA9cJdaE Dostęp na dzień 23.04.2023 r.
  2. Brian Tracy, „Nawyki warte miliony”
  3. Stephen R. Covey, „7 nawyków skutecznego działania”