Autentyczność to jedna z najważniejszych wartości, które możemy przyjąć w życiu i w biznesie. To nie tylko klucz do budowania silnej marki osobistej, ale także do osiągnięcia prawdziwego spełnienia. W tym artykule zapraszam Cię do odkrycia, dlaczego autentyczność jest tak ważna. Razem przyjrzymy się przykładom znanych postaci. Osób, które wyznają tę wartość. Przypomnę Tobie jeden z moich ulubionych filmów, który porusza temat autentyczności „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Ponadto, zaprezentuję Ci inspirujące wystąpienie TED na ten temat.

Dlaczego autentyczność ma takie znaczenie? Autentyczność to stan bycia wiernym sobie i swoim przekonaniom, nawet w obliczu presji społecznej. Dlaczego to jest takie istotne?

Jednym z głównych powodów jest to, że ludzie kochają i cenią autentyczne osobowości. Kiedy jesteśmy autentyczni, przyciągamy ludzi, którzy nas akceptują i szanują za to, kim naprawdę jesteśmy. To kluczowy element budowania trwałych relacji w życiu osobistym i biznesowym.

Pamiętasz film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”? Jeśli nie znasz tego tytułu, koniecznie odszukaj go w zasobach internetu lub w szafce z filmami Twoich rodziców. Moim zdaniem warto go obejrzeć. Pozwól, że po krótce opowiem Tobie, o co chodzi w tym filmie.

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (oryginalny tytuł: „Dead Poets Society”) jest amerykańskim filmem z 1989 roku w reżyserii Petera Weira. Niemniej jednak, jest to film o tak ogólnym przesłaniu, że zdobył sobie szerokie uznanie na całym świecie, w tym również w Polsce. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” osadzone jest w amerykańskiej szkole średniej, elitarnej Welton Academy, w latach 50. Główny bohater, John Keating (w tej roli Robin Williams), zostaje nowym nauczycielem literatury. Jego niekonwencjonalne metody nauczania wzbudzają zainteresowanie i inspirują uczniów do myślenia poza utartymi szlakami.

Keating zachęca uczniów do odkrywania swojego wewnętrznego głosu, do wyrażania siebie poprzez poezję i literaturę. Jego mottem jest „Carpe Diem” (chwytaj dzień), co oznacza, że ​​należy wykorzystywać każdy dzień życia do pełni. Ta filozofia staje się głównym tematem filmu.

Film eksploruje temat indywidualizmu, wyrażania siebie i bycia sobą w obliczu presji społecznej, rodzicielskiej i szkolnej. Bohaterowie uczą się, że wartość autentycznego życia nie polega na podporządkowywaniu się oczekiwaniom innych, ale na odkrywaniu swojej prawdziwej tożsamości i realizowaniu swoich marzeń.

Nie będę Ci opowiadać całego filmu do końca, po prostu go obejrzyj…

Co do inspirujących osób w kontekście autentyczności pozwól, że posłużę się tu przykładem Jurka Owsiaka – założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Jurek Owsiak urodził się 6 października 1953 roku w Gdańsku, w Polsce (wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu Panie Jurku – 70 lat). Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką i działaniami charytatywnymi. W młodości grał na gitarze i działał w różnych zespołach muzycznych, ale to jego pasja do pomagania innym naprawdę wyznaczyła kierunek jego życia. Początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sięgają roku 1993. Jurek Owsiak, razem ze swoim przyjacielem, Piotrem Burczyńskim, postanowił zorganizować charytatywny koncert na rzecz zakupu sprzętu medycznego dla dziecięcych oddziałów szpitalnych. To było początkiem ogromnego przedsięwzięcia, które miało za zadanie poprawić jakość leczenia i opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. W pierwszym roku działalności Orkiestra zebrała niewielkie fundusze, ale już wtedy Owsiak wykazał się autentycznym zaangażowaniem i niezłomną determinacją. Niezależnie od trudności, Orkiestra wracała rok po roku, stając się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych ruchów charytatywnych w Polsce. Jurek Owsiak stał się symbolem autentyczności w działaniach charytatywnych. Zawsze otwarcie wyrażał swoje przekonania i nie bał się kontrowersji. Był i nadal jest widoczny i aktywny w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się informacjami o działaniach WOŚP i zachęca ludzi do wsparcia akcji. Niezmiennie autentyczne było również podejście Owsiaka do finansów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała suma zebrana podczas finałów WOŚP jest transparentnie wykorzystywana na cele charytatywne. To zaufanie i uczciwość przyciąga setki tysięcy wolontariuszy i darczyńców, którzy włączają się w akcję każdego roku. Jurek Owsiak jest przykładem osoby, która nie tylko wypowiada się na temat wartości, takich jak solidarność i wspólnota, ale także w praktyce realizuje je przez swoje działania. Jego autentyczność i nieustanne zaangażowanie stały się inspiracją dla wielu ludzi w Polsce i na całym świecie. Dzięki Owsiakowi i jego determinacji, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od momentu swojego powstania przekazała setki milionów złotych na zakup sprzętu medycznego i poprawę warunków leczenia w polskich szpitalach. Jest to nie tylko spektakularny sukces organizacyjny, ale także wyraz autentycznego oddania sprawie pomocy potrzebującym. Historia Jurka Owsiaka jest dowodem na to, że autentyczność i prawdziwe zaangażowanie mogą zmieniać świat i wprowadzać pozytywne zmiany w życiu wielu ludzi. Jurek Owsiak pozostaje ikoną charytatywności i autentyczności, której działania inspirują innych do pomagania i działania na rzecz dobra wspólnego.

Dzięki Owsiakowi i jego determinacji, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od momentu swojego powstania przekazała setki milionów złotych na zakup sprzętu medycznego i poprawę warunków leczenia w polskich szpitalach. Jest to nie tylko spektakularny sukces organizacyjny, ale także wyraz autentycznego oddania sprawie pomocy potrzebującym. Historia Jurka Owsiaka jest dowodem na to, że autentyczność i prawdziwe zaangażowanie mogą zmieniać świat i wprowadzać pozytywne zmiany w życiu wielu ludzi. Jurek Owsiak pozostaje ikoną charytatywności i autentyczności, której działania inspirują innych do pomagania i działania na rzecz dobra wspólnego. Zobacz też film o tej niesamowitej postaci „Fenomen” w reżyserii Małgorzaty Kowalczyk – polecam Netflix, a tutaj masz zwiastun tego filmu: https://www.filmweb.pl/film/Fenomen-2023-10026330/vod

Kolejnym przykładem takiej postaci, która jest wierna wartości (autentyczności) jest Rafał Brzoska. Założyciela InPost, to przykład autentyczności i determinacji w działaniach biznesowych. Oto historia tego wyjątkowego przedsiębiorcy: Rafał Brzoska urodził się w 1975 roku w Warszawie, Polska. Już od młodych lat przejawiał zainteresowanie przedsiębiorczością i innowacjami. Studiując na Politechnice Warszawskiej, Brzoska zdobywał wiedzę i doświadczenie, które w przyszłości okazały się kluczowe w jego karierze. Początki InPost sięgają roku 1998, kiedy to Brzoska, razem z wspólnikami, zdecydował się wprowadzić na rynek nowatorski pomysł dostarczania przesyłek na skrytki pocztowe. To był moment, w którym Rafał Brzoska po raz pierwszy zademonstrował swoją autentyczność i wyjątkowe podejście do rozwiązywania problemów. Jeszcze na początku działalności InPost napotykał na liczne trudności i opory ze strony tradycyjnych dostawców usług pocztowych. Nieustannie jednak przekonywał do swojego pomysłu inwestorów, klientów i partnerów biznesowych. Jego autentyczność przejawiała się w przekonaniu, że dostawa przesyłek może być bardziej wygodna i efektywna, a klientowie zasługują na lepszą obsługę. InPost szybko zyskał popularność w Polsce, a firma stała się liderem w dziedzinie dostarczania przesyłek na skrytki. Brzoska rozwijał swoją firmę, wprowadzając innowacje, takie jak możliwość odbierania przesyłek 24/7 i korzystanie z aplikacji mobilnej. Jego podejście było zawsze ukierunkowane na potrzeby klientów i doskonalenie jakości usług. Autentyczność Brzoski przejawiała się również w sposobie zarządzania firmą. Zawsze otwarcie wyrażał swoje przekonania i cele, a transparentność była jednym z filarów kultury organizacyjnej InPost. Dla Brzoski ludzie byli kluczowym kapitałem firmy, i dbał o to, aby pracownicy czuli się związani z misją i wartościami firmy. W roku 2020, InPost został pierwszą polską firmą, która zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, osiągając ogromny sukces. Rafał Brzoska nadal kieruje firmą jako CEO i pozostaje wierny swoim wartościom oraz autentycznemu podejściu do biznesu. Historia Rafała Brzoski jest dowodem na to, że autentyczność, zaangażowanie i wytrwałość mogą prowadzić do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Jego przykład inspiruje innych przedsiębiorców i pokazuje, że dążenie do realizacji swoich marzeń i wyznaczonych celów, nawet w obliczu trudności, może przynieść znaczący wpływ na rozwój biznesu i branży.

Temat autentyczności jest na tyle interesujący, że jest również przedmiotem wielu dyskusji czy konferencji. Wiesz już, że uwielbiam programy TEDx. Zachęcam Cię do eksplorowania tych programów i oglądania ich w oryginale. W tym miejscu polecę Tobie wystąpienie: „The Art of Being Yourself” (Sztuka Bycia Sobą) autorstwa Caroline McHugh.

Wystąpienie Caroline McHugh to inspirująca prelekcja na temat autentyczności i tego, jak każdy z nas może odkryć swoją prawdziwą tożsamość. McHugh przekazuje przesłanie o tym, jak ważne jest bycie sobą i jak to może wpłynąć na nasze życie oraz relacje z innymi.

Wystąpienie „The Art of Being Yourself” to inspirująca prelekcja wygłoszona przez Caroline McHugh na scenie TED. Prezentacja skupia się na istocie autentyczności i sposobach, w jakie każdy z nas może odkryć i wyrazić swoją prawdziwą tożsamość.

Caroline McHugh jest ekspertką w dziedzinie komunikacji, a jej wystąpienie jest pełne mądrości i inspiracji. Oto kilka głównych punktów, które podkreśla w swojej prelekcji:

  • Sztuka bycia sobą – McHugh przekonuje, że autentyczność jest nie tylko wartością, ale także sztuką. To proces odkrywania siebie i wyrażania swojej prawdziwej natury.
  • Własna unikalność – Prelegentka podkreśla, że każdy z nas jest niepowtarzalny. Każdy ma swoje unikalne cechy, doświadczenia i talenty, które powinien pielęgnować i wyrażać.
  • Przeszkody na drodze do autentyczności – McHugh omawia różne czynniki i presje społeczne, które często sprawiają, że ludzie tracą kontakt ze swoją autentyczną tożsamością. Wskazuje na potrzebę przezwyciężania tych przeszkód.
  • Praktyczne rady – W prezentacji Caroline McHugh podaje konkretne wskazówki, jak odkryć swoją prawdziwą tożsamość i wyrazić ją w życiu codziennym. Zachęca do szukania pasji, rozwijania swoich talentów i słuchania własnego wnętrza.
  • Znaczenie autentyczności – McHugh podkreśla, że bycie sobą ma głęboki wpływ na nasze życie i relacje z innymi. Autentyczność przyciąga ludzi, buduje zaufanie i prowadzi do spełnienia.

Wystąpienie Caroline McHugh to inspirujący przekaz, który może pomóc każdemu odkryć i wyrazić swoją prawdziwą tożsamość. To doskonałe źródło inspiracji dla tych, którzy dążą do autentyczności i chcą żyć zgodnie ze sobą.

Autentyczność jest kluczem do spełnienia i sukcesu zarówno w życiu osobistym, jak i biznesowym. Przykłady takich osób jak Rafał Brzoska i Jurek Owsiak, pokazują, że autentyczność może prowadzić do osiągnięcia znaczących sukcesów i wpłynąć pozytywnie na życie wielu ludzi. Badania naukowe również potwierdzają, że autentyczność ma wpływ na zdrowie psychiczne i satysfakcję z życia. Inspirujące wystąpienie Caroline McHugh na temat autentyczności dodaje głębi tematowi i dostarcza praktycznych wskazówek, jak odkryć i wyrazić swoją prawdziwą tożsamość.

Namawiam Cię z całych sił, abyś pracowała/ pracował nad swoją autentycznością. Nie obawiaj się co na Twój temat powiedzą inni. Ważne co Ty sądzisz na swój temat – ważne czy działasz zgodnie z zasadą współpracy, czynienia dobra i prawdy. Nie opłaca Ci się być kimś innym – opłaca Ci się być SOBĄ!

Namawiam Cię do tego! I wiedz, że Cię wspieram

Ucz się, rozwijaj, rośnij!

Z najlepszymi życzeniami

Twój osobisty konsultant w zakresie rozwoju osobistego i budowania marki

dr Justyna Szymczyk

Źródła:

  1. „The Art of Being Yourself” (Sztuka Bycia Sobą) – wystąpienie TED Caroline McHugh. link: https://www.youtube.com/watch?v=veEQQ-N9xWU
  2. Rafał Brzoska – Założyciel InPost. Źródło https://www.money.pl/gospodarka/zaczal-w-nedzy-dzis-jest-prywatnym-listonoszem-milionow-polakow-oto-jak-rafal-brzoska-budowal-imperium-6557098064198528a.html
  3. Historia Jurka Owsiaka – założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Link: https://www.wosp.org.pl
  4. „Stowarzyszenie umarłych poetów” – https://www.filmweb.pl/film/Stowarzyszenie+Umarłych+Poetów-1989-1262